Rebozomassage og breathwork

Rebozomassage og breathwork- dyb afspænding for børn og unge

Rebozomassage udføres med et traditionelt mexicansk, håndvævet tørklæde, som er let, åndbart og elastisk, og omfavner barnets krop på en behagelig og ikke-invasiv måde.

Rebozoens rystmiske, vuggende bevægelser og blide stræk virker beroligende for nervesystemet og kan med fordel anvendes til at skabe ro og tryghed hor børn med autisme, ADHD, kropslig uro, søvnproblemer, angst, samt børn, der er særligt sensitive, og hvor fysisk berøring kan virke ubehagelig eller overstimulerende.

Behandlingen varer 1 time og foregår fuldt påklædt på en blød madras på gulvet. Den kombineres med beroligende åndedrætsøvelser og afsluttes med an guidet afspænding. Der kan også indgå andre elementer fra børneyoga efter behov, og en voksen kan være til stede i rummet, hvis det er mere trygt for barnet.

En rebozo behandling er for børn og unge der har brug for:

  • At opleve velvære og harmoni

  • At komme i en tilstang af dyb fred, ro og afslapning

  • At opleve tryghed, som om at være tilbage i mors mave

  • At komme fra hovedet ned i kroppen

  • At mærke sig selv

  • At slippe fysiske spændinger og smerter

  • At forløse følelser og traumer

  • At få bedre søvn

  • At stimulere fordøjlsen

  • At opleve et dybere og mere harmonisk åndedræt

  • At mindske nervøsitet, tankemylder, angst, stress, frygt eller bekymringer

Behandlingen finder sted hjemme hos mig i Brumleby på Østerbro (lige ved Trianglen metro station) og koster 590 kr.

Du kan skrive på evi@chandrayoga.dk eller ringe til mig på 28625080 hvis du har spørgsmål eller vil booke dig en tid.

Jeg glæder mig til at høre fra DIG <3

LOGO vector KUN måne